Хмельницький козацький курінь
ім. І. Нечая
Українського козацтва
"Богун" - О. Соколовський, 1937
Історичний роман О. Соколовського «Богун» вперше був надрукований 1931 року в підсовєтській Україні, у видавництві «ЛІМ». Відомо, що на вимогу видавництва автор мусів переробляти свій твір кілька разів. Це є безсумнівним доказом того, що ідейна концепція роману ніяк не вкладалася в рамки приписаного окупантом світогляду, і доводиться жалувати, що в нашому виданні первісна редакція роману не могла бути відтворена.
"Козацьке благочестя. Військо Запорозьке Низове i киівскi чоловічi монастирi в XVII - XVIII ст.: Еволюція взаемовідносин" - Кузьмук О.С
Висвітлення реальної ситуації у взаєминах низового козацтва з церковними структурами. Найбільш показовий зріз взаємин Війська Запорізького Низового з київськими чоловічими монастирями. Протягом XVII - XVIII в. сформувалася особлива система зв'язків духовного, соціального та економічного характеру. Показано життя і побут київських ченців, їх роль у церковно-релігійному житті січовиків, а також зворотний бік зв'язків - паломництво січовиків до київських обителей.
"Іван Сулима" - В. Буженко, 1961
Історична оповідь про Івана Михайловича Сулиму – видатного козацького ватажка, який пройшов через 15-річну турецьку неволю, був гетьманом реєстрового козацтва, а в 1632 році, керуючи козацьким флотом, захопив до тої пори неприступну турецьку фортецю – Азов, та знищив всі його укріплення.
"Орлі, син Орлика" - Тимур Литовченко, 2010
Ім'я гетьмана Пилипа Орлика загальновідоме: сподвижник Івана Мазепи, спадкоємець його слави, автор «Пактів й конституцій законів та вольностей Війська Запорозького»... Набагато менше сучасні українці знають про його сина Григорія Орлика, який був відомим політичним і військовим діячем доби французького короля Людовіка XV, видатним дипломатом й організатором розгалуженої розвідувальної мережі, а також щирим адептом ідеї відновлення козацької держави на українських теренах.
"Петро Конашевич-Сагайдачний: молоді роки" - П. Сас, 2006
У книзі розглянуто найважливіші віхи біографії молодого Петра Конашевича-Сагайдачного. На основі джерельних свідчень визначено час народження майбутнього гетьмана Війська Запорозького, висвітлено питання його соціального походження, освіти та виховання. З’ясовано час приходу юнака на Запорожжя та окреслено специфіку козацької військової тактики і стратегії, на основі яких формувалося його полководське мистецтво.
"Помститися імператору" - Тимур Литовченко, 2011
Невблаганна доля розчавила щасливе життя Степана Раковича — колишнього сердюка гетьмана Мазепи. Здавалось, вихід єдиний: накласти на себе руки... Та в мить найбільшого відчаю прийшло розуміння: спокій прийде, лише коли він помститься не окремим дрібним ворогам, а... найсильнішій людині в Російській імперії — самому Петру Великому! Але як вигнанцю дістатись до нього, як здійснити карколомний задум?..
"Козацькі січі. Нариси з історії українського козацтва XVI-XVIII ст." - Відп. ред. В. Смолій. 1998
"Козацькі січі. Нариси з історії українського козацтва XVI-XVIII ст." - Відп. ред. В. Смолій. 1998
Збірник – унікальне видання, де визначено і науково обґрунтовано час та місця постійного розташування над Дніпром і Дунаєм січового Коша, відтворено основні етапи історії запорозького козацтва: походження, утворення демократичної козацької республіки, господарське освоєння земель півдня України, міжнародні відносини, культуру козацької громади, а також вплив останньої на суспільно-політичне життя українського народу в період пізнього середньовіччя та нового часу.
"На брата брат" - Юрій Мушкетик, 1996
Юрій Мушкетик — відомий майстер сучасної української прози, лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка, автор багатьох повістей та романів, серед яких є твори, присвячені історії нашої країни: «Жовтий цвіт кульбаби», «Яса», «Гетьманський скарб», «На брата брат» та ін. У романі «На брата брат» відтворено події, що розгорталися в Україні за часів гетьмана Виговського, коли після смерті Богдана Хмельницького боротьба за державну незалежність вилилася у братовбивчу війну.
"Гетьманський скарб" - Юрій Мушкетик, 1993
У романі «Гетьманський скарб» письменник досліджує проблему пошуку легендарного скарбу наказного гетьмана Полуботка. Події роману показані очима молодого козака Івана Сулими, закоханого в Улясю – дочку гетьмана Івана Скоропадського. Палке кохання, насильницька розлука закоханих, таємні та випадкові зустрічі, страждання, сльози – і все це на тлі тяжкої політичної боротьби українського народу в ХVІІІ столітті, підступів, зрад, смертей і пошуку головного скарбу – духовного.
"Останній гетьман. Погоня" - Юрій Мушкетик, 2009
До книги відомого майстра сучасної української прози Юрія Мушкетика увійшли два романи — «Останній гетьман» і «Погоня». У центрі першого роману — визначна історична постать, державний діяч, останній керманич козацької України Кирило Григорович Розумовський. Хоч би які оцінки давали йому історики, перед нами освічений і далекоглядний політик, що, ставши на гетьманство, дії свої передусім спрямував на модернізацію козацького ладу. Провів кілька важливих реформ і, попри будь–які утиски та перешкоди, встав на захист прав і свобод козацької автономії.
" Козацька шабля ХУІІ-ХУІІІ ст. ,
історико-зброєзнавче дослідження " Денис Тоїчкін 2007
У книзі аналізуються питання появи, поширення та побутування шаблі на теренах України, досліджуються проблеми місцевого виготовлення шабель. поширення їх каналами міжнародної торгівлі протягом ХУП-ХУШ ст. На основі речових та іконографічних джерел, представлених матеріалами музейних колекцій України, шабля українського козацтва розглядається як морфологічний тип.
Книга може бути корисною зброезнавцям, військовим історикам, усім, хто цікавиться історією козаччини.
"Про козацькі часи на Україні" - Антонович В.
Захоплююча, яскрава розповідь про славетну історіюукраїнського козацтва: од витоків і до знищення російським царатом.
Антонович Володимир Боніфатійович (18 (30) січня 1834, Махнівка - 21 березня 1908, Київ) - український історик, археолог, етнограф, археограф, член-кореспондент Російської АН з 1901;
Професор Київського університету з 1878;
Належав до хлопоманів; співорганізатор Київської Громади.
Читати
Журавель Ю. Мазeпa. Кpoк дo пpaвди (2008)
Якщо людина тaлaновитa - тo у всьoму... Цю українську мудрість підтвердив і Юрій Журавель, фрoнтмен гуpту "От Vinta". Як виявляєтьcя Юрій нe тільки рок-музикaнт, кoмпoзитoр тa пoет - вiн щe й чудoвий худoжник! Для мене булo приємнoю несподіванкою дізнатися прo йогo "істoрію в малюнках" під назвoю "Мазепа - крок до правди". "Саме у 2009 виповнюється 300 рoків від Мазепинського повстання і 300 років Пoлтавській битві. Мoжна сказати, що цьому і присвячена книжка і адаптoвана для дітей. Справа в тoму, що дуже хoчеться підняти патріoтичний дух нoрмальними засoбами. Останнім часoм ми дуже малo думаємо прo наше майбутнє - прo дітей... Пoгляньте на сучасні сeріали для дітей: "Ранетки", "Кадетi", "Сoлдатi"... Вoни піднімають патріoтизм рoсіян" - проінформував пан Юрій слухачів РадsjRKE<e/
Ігор Саєнко " МИНУЛЕ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА НА ЛУГАНЩИНІ
Історичні нариси
Видання сьоме, виправлене та доповнене, 2015 рік.